Časté otázky

Čo je atopická dermatitída?

Atopická dermatitída u pacientov častejšie označovaná ako atopický ekzém (detský ekzém), je chronické zápalové ochorenie kože, ktoré vzniká najčastejšie v rannom detstve a to na tvári dieťatka. Objavujú sa začervenané, šupinaté a svrbiace ložiská. V neskorších rokoch sa presúvajú ložiská do lakťových a podkolenných zhybov, na krk, zápästie a ruky. Vzniká kombináciou dedičnej predispozície, patologickej imunitnej reakcie a porušenej bariérovej funkcie. Priebeh ochorenia je kolísavý, striedajú sa pokojné bezpríznakové obdobia s náhlymi vzplanutiami. Pri starostlivom dodržiavaní preventívnych a liečebných opatrení je možné vyhojiť príznaky ochorenia. Liečba musí byť komplexná, kombinovaná a individualizovaná. Cieľom je zmierniť prejavy ekzému, predlžiť bezpríznakové obdobie, zabrániť komplikáciám a dostať ekzém pod kontrolu.

Čo je akné?

Akné je neinfekčné zápalové ochorenie mazových žliaz a vlasových folikulov v seboroickej lokalizácii, najčastejšie – hrudník, dekolt, ramená, chrbát, tvár. Nadprodukciou kožného mazu sa stáva pleť mastnou a lesklou, upchávajú sa vývody mazových žliaz, premnožia sa baktérie a spôsobia zápal. Vznikajú biele bodky (uzavreté komedóny - uhry) a čierne bodky (otvorené komedóny – uhry), ale aj vyrážky naplnené hnisom a bolestivé uzlíky. Akné okrem jaziev na koži je schopné zanechať stopy aj na psychike pacienta.  Liečba je šitá na mieru každému pacientovi a zohľadňuje vek pacienta, typ akné, celkový stav pacienta aj  požiadavky pacienta a schopnosť ošetrovať sa. Pri miestnej terapii sa používajú liečivé prípravky aplikované priamo na postihnuté miesto na koži. Môžu byť vo forme krémov, gelov alebo roztokov. Pri ťažších formách akné sa ordinujú aj celkové lieky, antibiotiká, hormonálna antikoncepcia u dievčat a retinoidy (Roaccutane tbl.). Na jazvičky po akné je vhodný chemický peeling. 
Akné patrí medzi jedno z najčastejších a zároveň najbežnejších kožných ochorení mládeže v pubertálnom veku.

Čo je chronické žilové ochorenie?

Chronické žilové ochorenie sa najčastejšie spája s kŕčovými žilami – varixami a opuchmi nôh. Je jedným z tzv. civilizačných ochorení, trpia nimi muži aj ženy. Medzi rizikové faktory vzniku a rozvoja tohto ochorenia patrí vek, obezita, tehotenstvo, práca v stoji a sedavý spôsob života. Taktiež dlhodobé užívanie hormonálnej antikoncepcie, zvlášť kombinované s fajčením. V lete sa často výrazne stupňujú príznaky tohto ochorenia, akými sú opuchy dolných končatín, pocit ťažkých nôh, pocit napätia v nohách, kŕče a bolesti. Režimové opatrenia, ktoré zlepšia zdravotný stav: vhodná obuv, optimálna hmotnosť, vyhýbať sa tesnému oblečeniu, nefajčiť, pravidelné športovanie, cyklistika, plávanie, turistika, chrániť sa pred poštípaním hmyzom, pitný režim, strava s obsahom vlákniny, dostatok ovocia a zeleniny. V liečbe sa využívajú lieky – venofarmaká, elastické pančuchy a skleroterapia.    

Čo sú to znamienka?

Rakovina kože (malígny melanóm) môže vzniknúť z existujúceho materského znamienka alebo vzniká z nových pigmentových znamienok.
Nebezpečenstvo vzniku melanómu sa zvyšuje, ak patríte do rizikových skupín
- svetlý kožný fototyp, svetlá farba kože, vlasov a očí
- genetické faktory, vysoký počet pieh, predchádzajúci výskyt melanómu u vás alebo     
  vo vašej rodine
- opakované a silné spálenie kože, predovšetkým pred 15. rokom života
- opakované expozície umelému UB žiareniu (soláriá) 
 Včasná diagnostika je základom pre vyliečenie. Musíte sa preto naučiť robiť samo vyšetrenie.
V priebehu samo vyšetrovania môžu byť melanómy odhalené ihneď po ich objavení. Na čo sa musíte teda zamerať?
 
A - asymetria, melanóm je väčšinou nesúmerný
B - okraje, melanómu sú často nepravidelné
C - farba, odlišné farby sú často prvým príznakom melanómu
D - diameter, melanómy mávajú väčšinou priemer väčší ako pol centimetra
E - vývoj, akékoľvek zmeny vo veľkosti, farbe alebo hrúbke môžu byť príznakom melanómu.
 
Dôležité je si nechať skontrolovať znamienka dermatológom najmenej jedenkrát ročne a naďalej si znamienka kontrolovať sami alebo s pomocou inej osoby aspoň raz za mesiac.
 
Je nutné chrániť pred slnkom už i malé deti, uprednostňovať vhodné krémy s ochranným faktorom vyšším než 15, starostlivo krémovať aj uši, nos, pery, ruky aj chodidlá, medzi 11-15 hod sa vyhýbať slnku. Nezabudnúť na slnečné okuliare.
Pri akomkoľvek podráždení, poškriabaní, poranení znamienka alebo akejkoľvek zmeny znamienka, čo najskôr vyhľadať dermatológa. Na našej ambulancii znamienka vyšetrujeme dermatoskopom, sme schopní určiť presnú diagnózu a navrhnúť ďalší postup. Pre každého, kto vyžaduje chirurgickú intervenciu, sprostredkujeme konzultáciu v Centre plastickej a estetickej chirurgie. 

Ako sa liečia bradavice?

Bradavice sú kožné ochorenia spôsobené pomnožením vírusov v kožných bunkách. Poznáme ploché bradavice aj bradavice vystupujúce nad okolitú kožu. Môžu sa vyskytovať aj na chodidlách a potrebné je ich odlíšiť od mozoľov. Bradavice môžu zmiznúť aj sami, spontánne
Liečba je často krát náročná, aj dlhodobá, využívame kryodeštrukciu (tekutý dusík), odstránenie ostrou lyžicou, aplikáciu rôznych externých prípravkov z lekárne, roztoky, náaplaste, masti, laky, laser aj chirurgické riešenie.
Navyše, bradavice patria medzi infekčné ochorenia, preto treba dodržiavať zvýšený hygienický štandard.

Čo je psoriáza?

Psoriáza (lupienka) je chronické ochorenie kože spojené s tvorbou šupín, jej začervenaním a zápalom. Psoriáza je zápalová choroba kože, ktorá môže postihnúť aj nechty, vlasovú časť hlavy a zriedkavejšie aj kĺby,  nie je infekčná a neprenáša sa z človeka na človeka. Presná príčina choroby nie je známa, predpokladá sa však  vrodená, geneticky podmienená predispozícia a preto ňou často trpia viacerí členovia rodiny. Spúšťacím faktorom kožných prejavov môže infekcia, úraz, psychický stres, klimatické faktory. Psoriáza najčastejšie prebieha formou striedania období s ťažkosťami a bez nich. Tieto obdobia môžu byť rôzne dlhé, genetická predispozícia a provokačné faktory prostredia však zvyčajne vedú k opakovaným výsevom zápalových prejavov. S výnimkou zriedkavých, najťažších foriem, psoriáza neohrozuje život pacienta, neovplyvňuje významnejšie ani jeho pracovné aktivity.
Toto ochorenie je však nepríjemné hlavne z dôvodu psychického stavu pacienta a tak netreba liečbu podceňovať.

V súčasnosti je k dispozícii viacero liečebných  postupov, ktoré kožnému lekárovi dovoľujú vybrať pre každého pacienta individuálny liečebný program na základe jeho veku, typu, rozsahu ochorenia a miesta postihnutia. Základom liečby je vždy miestne ošetrovanie kože liekmi napomáhajúcimi odstránenie šupín, pôsobiacimi protizápalovo a blokujúcimi ďalšiu nadmernú tvorbu šupín. Veľmi dobré liečebné výsledky sa u mnohých pacientov podarí dosiahnuť pomocou fotoliečby ultrafialovým svetlom. Celková liečba liekmi vo forme tabliet, injekcii aj biologická liečba, zostáva rezervovaná pre najťažšie prípady.

Čo je pleseň – mykóza?

Mykózy predstavujú skupinu infekčných ochorení spôsobených mikroorganizmami rastlinného pôvodu, ktoré z botanického hľadiska patrí medzi huby. Parazitujú v najpovrchovejších vrstvách kože, na vlasoch alebo na nechtoch. Vyvolávajú vznik chorobných prejavov a súčasne sa neustále dostávajú  do prostredia infikovaného človeka spolu s uvoľnenými šupinkami kože, vlasmi alebo úlomkami nechtov. Pretože sú mimoriadne odolné voči nepriaznivým vplyvom vonkajšieho prostredia, môžu v takomto biologickom materiáli prežívať veľmi dlho. Koža zdravého človeka sa môže infikovať buď priamym stykom s chorobnými ložiskami postihnutej osoby alebo nepriamo prostredníctvom rôznych infikovaných materiálov (textílie, odev, hrebene, kefy na vlasy, obuv, nožnice, pilníčky na nechty, dlážka miestností a pod.).

Pri postihnutí kožných záhybov (medziprstové priestory, pazuchy, oblasť rozkroku, pod prsníkmi), najmä pri infekciách kvasinkami, sa infekcia prejavuje tvorbou lesklých, mierne mokvajúcich začervenaných ložísk s tvorbou praskliniek a drobnými pľuzgierikmi v okolí. Pacient pociťuje svrbenie až pálenie.

Dermatomykózy majú chronický priebeh, najmä postihnutie nechtov bez liečby pretrváva roky a neliečený pacient je závažným zdrojom nákazy ďalších osôb.
 
Liečba v ľahších prípadoch povrchového postihnutia kože:
Ošetrujúci lekár zvyčajne predpíše krém s obsahom látky účinnej proti mikroskopickým hubám (antimykotikum). Vhodné je ošetrenú plochu obviazať, do oblastí záhybov sa vkladajú gázové záložky, aby sa dve plochy kože navzájom nedotýkali.
Pri ochorení vlasatej časti hlavy, pri postihnutí nechtov alebo pri výraznom zápale býva potrebná celková liečba antimykotikami v tabletách.

Prevencia kožnej mykózy:
1. Dodržiavajte pravidelnú a dostatočnú hygienu
2. Noste ponožky z prírodných materiálov a meňte si ich každý deň
3. Noste vzdušnú obuv, najlepšie z pravej kože
4. Vnútornú časť obuvi vystriekajte dezinfekčným sprejom do obuvi
5. Perte bielizeň a ponožky kvalitným pracím práškom min. do 60 ºC
6. Do bazénov, sáun a kúpeľov choďte zásadne s vlastnými prezuvkami
7. Vyhnite sa používaniu cudzích topánok, uterákov aj županov
8. V prípade zistenia prvých príznakov mykózy čo najskôr začnite liečbu a dodržiavajte odporúčanú dĺžku liečby určenú dermatológom

Čo je rakovina kože?

Bazocelulárny karcinóm (bazalióm) – ľudovo „rakovina“ kože, je najčastejšie kožné ochorenie poslednej doby. Hlavným faktorom vzniku tohto nádoru je dlhodobé vystavenie kože slnečnému UV žiareniu. Je najčastejším zhubným nádorom kože.  Diagnózu možno často stanoviť už na základe typických kožných zmien. Konečnú istotu však dáva až vyšetrenie vzorky tkaniva. Operácia a rádioterapia ponúkajú pacientom veľmi dobré možnosti na uzdravenie. Vzniku bazaliómov možno predchádzať používaním opaľovacích krémov s vysokým ochranným faktorom.

Bazalióm v oblasti očného viečka môže pri nedostatočnej liečbe viesť k strate oka.
Za hlavnú príčinu vzniku bazaliómov sa pokladá dlhodobé vystavovanie kože slnku. Bazaliómy sa prevažne vyskytujú na kožných partiách tváre vystavovaných slnku, môžu ale postihovať, avšak veľmi zriedkavo, aj odevom chránené oblasti tela. Pri vzniku bazaliómov sú známe aj genetické faktory. 
Bazaliómy sa vyskytujú prevažne vo vyššom veku, od cca. 60. roku života. Obe pohlavia sú postihované s rovnakou častosťou. Ohrození sú najmä ľudia so svetlou pokožkou, ktorí ľahko dostávajú úpal.
V posledných rokoch budí pozornosť pribúdanie bazaliómov. To môže byť spôsobené novým využívaním voľného času, napr. navštevovaním solárií alebo častým cestovaním do ďalekých krajín. K tomu pristupuje individuálna predispozícia.

Terapia

Na liečbu bazaliómov sú k dispozícii viaceré terapeutické možnosti, v prvom rade operácia, rádioterapia a zmrazovanie tekutým dusíkom. Voľba terapeutického postupu závisí od miesta nádoru, jeho rozsahu ako i od veku a celkového stavu pacienta. Ako aj pri iných nádorových ochoreniach by sa mala liečba pre každého pacienta určovať individuálne.
Fytodynamická terapia. Pri tejto liečbe sa tkanivo tumoru pomocou špeciálneho lieku selektívne senzibilizuje na červené svetlo a zničí sa následným infračerveným ožiarením, pri zachovaní okolitého tkaniva. Treba tu hlavne spomenúť vynikajúce kozmetické výsledky.
Pri všetkých menovaných terapeutických možnostiach by mali nasledovať pravidelné kontroly. Nové ložiská sa môžu vyskytnúť tak v oblasti jazvy vzniknutej po operácii, ako aj na celkom inom mieste. Pri včasnom odstránení tumoru však možno zväčša dosiahnuť úplné uzdravenie.
Operáciou alebo rádioterapiou sa môže vyliečiť viac než 90 % pacientov.

Prevencia

Vzniku bazaliómov možno predchádzať zakrývaním pokožky a používanie ochranných krémov s vysokými UV filtrami.